• امروز جمعه سی ام فروردین 1398 

پرسش های متداول

صفحه ی اصلی / پرسش های متداول

سلام علیکم. خدا قوت. در روستای ما دو مسجد است که یکی دارای کتابهای قرآن و تسبیح های بیشتری نسبت به دیگری است. آیا می توان با هماهنگی هیات امنا مسجد از یکی تعدادی قرآن و تسبیح به دیگری انتقال داد؟

در صورت بلا استفاده بودن قرآن و تسابیح وقف شده در یک مسجد، میتوان آنرا به مساجد دیگر با اجازه ی هیأت امناء آن انتقال داده و برای مصرف جماعت آن مسجد وقف نمود. ردالمحتار علی الدر المختار ـ فرع بناء بیت الامام فوق المسجد

---------------------
با سلام. كسي 2 هكتار زمين خود را وقف مسجد كرده است و امسال از آن گندم برداشت كرده است آيا از آن پولي كه در آورده زمين وقف ميتواند به دخترش يا دامادش بدهد؟ چون داماد از نظر مالي وضع پاييني دارد يعني يك اندازه از آن پول بعنوان خرج زندگي به آنها بدهد؟ تشكر ميكنم.

زمینی که به مسجد و یا جای دیگری وقف شده است، از ملک واقف خارج شده و وی نمیتواند در مورد آن دخل و تصرف نماید. هرگاه واقف به منظور رشد و توسعه ی مسجد و بخاطر عمران و آبادانی مسجد، زمین مذکور را وقف کرده باشد، نمیتواند پول حاصله از زمین وقفی را جای دیگری صرف کرده و به افراد دلخواه خود بذل و بخشش نماید. لذا میبایست پول حاصله از زمین وقفی، درست جایی صرف شود که زمین مذکور بدان منظور وقف شده است.

-----------------
فروختن زمین زراعتى موقوفه در چه صورتى جایز است؟

فروختن عین موقوفه جایز نیست و اگر قابل زراعت نباشد و به درد ساختمان بخورد مى توان آن را براى ساختمان اجاره داد، مگر آن که به هیچ وجه نتوان از آن استفاده نمود و چاره اى جز فروش و تبدیل به احسن نباشد.
----------------