• امروز دوشنبه بیستم مرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

 پنجره واحد خدمات الکترونیک

بانک قوانین و دستورالعمل های اوقافی

مزایدات و مناقصات

گزارشات آماری

سروش

سامانه شکايات

دور خیز اوقاف برای به‌روز رسانی موقوفات و اشتغال زایی

دور خیز اوقاف برای به‌روز رسانی موقوفات و اشتغال زایی

مدیر کل اوقاف استان در همایش یاوران وقف گفت اوقاف تمام همت خود را گذاشته تا علاوه بر قدم های فرهنگی و علمی، در جهت اشتغال نیز به مردم کمک کند

 دوشنبه 13 آبان 1398   44  0      


سخن گفتن از اهمیت و جایگاه وقف آن هم در جمع واقفانی که خود سال هاست از خود گذشتند تا به خدا برسند، بسی دشوار است. روز گذشته خیلی ها آمده بودند چه آن هایی که سال هاست دستی در وقف دارند و سبز زیستن تا ابد را برگزیده اند و چه آن هایی که عزمشان را جزم کرده بودند تا از این پس راه دیگری برای زیستن برگزینند و ماندگار شوند.
روز گذشته همایش وقف و رسانه که به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی در استان امامزاده سید عباس (ع) بجنورد برگزار شد حال و هوای دیگری داشت؛ از «ایلیای عباسی» کودک مداحی که به وصف وقف پرداخت و در کنار آن دل های حاضران و عاشقانش را در آستانه سالروز امامت امام زمان، بیقرار فرج حضرت امام عصر (عج) کرد تا «کاظمی» مداحی که واقفان را عاشقانی صبور خواند که سینه هایشان به وسعت دریاست و در این راه عزمی باپرجا دارند همه ماندگار و خاطره انگیز بود.
فعالیت های اوقاف از دهه وقف سال گذشته تاکنون
در این میان وقف جدید، نگاه علمی به موقوفات و راهکارهای بهره وری بیشتر از موقوفات خبرهای جدیدی بود که در همایش وقف و رسانه اعلام شد.رویکرد حمایت از نخبگان علمی و کمک به مردم در جهت حل مشکلات اجتماعی و معضلات خانوادگی از قبیل آزادی زندانیان غیرعمد از جمله اخباری بود که مدیر کل اوقاف و امور خیریه اعلام کرد. او همزمان با همایش وقف و رسانه، از پشت تریبون از منشور جدید اوقاف در خصوص موقوفات رونمایی کرد و گفت: اوقاف استان در سالی که گذشت سعی کرد جهادی عمل کند و چهره موقوفات را تغییر دهد و لباس روز بپوشاند و از جانبی موقوفات را به روز رسانی بکند؛ یعنی در جهت حل معضلات روز قرار دهد و از سویی میزان بهره وری را نیز به روز نماید.
حجت الاسلام «آسوده» با پرداختن به فعالیت های اوقاف از دهه وقف سال گذشته تاکنون از هزار و 869 تنظیم قرارداد اجاره، 2 هزار و 554 بازدید از رقبات در کنار عمران و آبادانی موقوفات سخن گفت که احداث 6 واحد مسکونی در یکی از موقوفات شیروان و کشت زعفران در 5 هکتار در زمره آن هاست.
درآمدزایی میلیونی یک موقوفه پس از احیا
او برای نمونه از مزرعه زعفران فاروج یاد کرد و گفت: درآمد این موقوفه از 47میلیون به 600میلیون تغییر کرده و این تنها موقوفه ای نیست که به روزرسانی شده بلکه همه موقوفات در این مسیر احیا می شوند.
حجت الاسلام «آسوده» گفت: موقوفات ارثی است که از صالحان، نخبگان و خیران قرون گذشته به نسل ما رسیده و حفظ آن علاوه بر فواید مادی ضرورتی است در جهت انتقال فرهنگ، اعتقادات و باورهای گران سنگ نسل های قبلی به جدید.
به اعتقاد مدیر ارشد وقف در استان، نگاه به موقوفات، نگاه به فرهنگ و باورهای گذشته است و احترام به وقف، علاوه بر اجر اخروی، حرمت مداری گذشتگان است و بی توجهی به وقف، بی حرمتی به مردمان و نخبگان گذشته این دیار است.
او گفت: اوقاف تمام همت خود را گذاشته تا علاوه بر قدم های فرهنگی و علمی، در جهت اشتغال نیز به مردم کمک کند و لذا مرغ داری مادر 120هزار قطعه ای و دام داری 2هزار راسی در دست اقدام است تا از جانبی، قدمی برای اشتغال برداشته شود و از سویی، اوقاف به مدد بازار گوشت و لبنیات آمده باشد.
وی ادامه داد: هم چنین با ایجاد طرح جامع کشت گل محمدی، پرورش ماهی و کشت انگور قریب به 3 میلیارد تومان درآمد از این موقوفه حاصل می شود و این بیانگر احیای موقوفات است.
وی هم چنین پرورش کرم ابریشم و کشت پسته در شهرستان هایی که قابلیت دارد، از دیگر اقدامات موقوفات در راستای احیای موقوفات بیان و اظهار امیدواری کرد: بتوانیم با کمک اصحاب وقف اسناد مالکیت موقوفات را تثبیت کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در این راستا سال گذشته توانستیم سند مالکیت 300 رقبه را اخذ کنیم.البته در همین راستا، حجت الاسلام آسوده به قدم های اجتماعی اوقاف پرداخت و خبر مسرت بخشی را برای خانواده های زندانیان اعلام کرد و گفت: همزمان با میلاد رسول (ص) اوقاف استان با کمک واقفان و خیران 17زندانی غیرعمد را آزاد خواهد کرد. او البته گفت 150میلیون کمک نیاز داریم که اگر تامین نشود، عدد تغییر خواهد کرد.
به گفته وی شماره حساب بانک مسکن زیر برای مشارکت های مردمی به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد به مناسبت هفته وحدت در نظر گرفته شده است:
شماره کارت: 6280231380018001
شماره حساب: 14005279337
شماره شبا:
IR540140040000014005279337
حمایت از نخبگان علمی؛ رویکرد جدید سازمان اوقاف
وی سرمایه گذاری امامزادگان و اماکن متبرکه در بحث انرژی تجدید پذیر و خورشیدی در راستای کمک به دولت و اشتغال زایی و درآمدزایی برای اماکن متبرکه را از دیگر فعالیت های در دست اقدام اظهار کرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار