• امروز پنج شنبه هشتم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

 پنجره واحد خدمات الکترونیک

بانک قوانین و دستورالعمل های اوقافی

مزایدات و مناقصات

گزارشات آماری

سروش

سامانه شکايات

برپایی 48 موکب اربعین توسط سازمان اوقاف کشور

برپایی 48 موکب اربعین توسط سازمان اوقاف کشور

تعداد موکب‌های وابسته به سازمان اوقاف یعنی مواکبی که از موقوفات یا امامزادگان هزینه می‌کنند ۴۸ موکب است که ۳۰موکب در مسیر زایرین داخل ، ۱۸ موکب هم داخل عراق هستند.

 دوشنبه 15 مهر 1398   47  0      

گفتگو با رضا معممی مقدم مدیرکل اجتماعی و امور خیریه سازمان اوقاف و نماینده این سازمان در ستاد اربعین
سازمان اوقاف و امور خیریه از دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی اربعین کشور است که با توجه به ارتباط موضوعی و نیات مرتبط با تعظیم شعائر می‌تواند نقش به سزایی در تقویت پدیده اربعین داشته باشد. از طرفی با حضور دکتر خاموشی در راس این سازمان شاهد تحرکات بیشتر و ساختارمندی در ایفای مسؤولیت‌های اوقاف پیرامون اربعین هستیم . با رضا معممی مقدم مدیرکل اجتماعی و امور خیریه سازمان اوقاف و نماینده این سازمان در ستاد اربعین و ستاد بازسازی عتبات عالیات در مورد فعالیت‌های سازمان اوقاف پیرامون اربعین و برخی مسائل دیگر گفتگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

مهم‌ترین فعالیت‌ها و برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه برای اربعین امسال چیست؟


فعالیتهای زیادی به این منظور مقدمه‌چینی و انجام‌شده ازجمله برگزاري جلسات برنامه‌ریزی و كميته فرهنگي آموزشی ، فراهم کردن تمهيدات لازم خدماتي به زوار اربعين در محورهای ۱۰ گانه محل استقرار، برگزاری جلسات و همایش‌های توجيهي ويژه اربعين، توجيهات لازم اربعينی در همایش‌های آستانه‌ محرم۱۴۴۱ ه.ق، اطلاع‌رسانی سیاست‌های اربعين به زائرين به‌ویژه جامعه هدف سازمان،تجهيز و آماده‌سازی موکب‌های ايراني که از سازمان درخواست حمایت داشته‌اند ،تأمين روحاني و مداح براي موکب‌های ايراني، تهيه و توزيع اقلام فرهنگي مثل چفیه و کیسه پارچه‌ای کفش و سربند و اقلام هدیه مثل کتاب داستان به زبان عربی برای کودکان عراقی، بازديد و سركشي از مواكب اصلی و وابسته و مصاحبه رسانه‌ای و مطبوعاتی و تجليل و تقديراز فعالان اربعين که جز اقدامات پایانی ماست.

مواکب سازمان اوقاف و امور خیریه امسال با چه کمیت و کیفیتی فعالیت خواهند کرد؟

محورهایی که در داخل و خارج از کشور مؤکب ایجاد شده شامل ۵ محور داخل کشور؛ میرجاوه، شلمچه، چزابه، خسروی و مهران و ۵ محور خارج از کشور؛ نجف، کربلا،سامرا، کاظمین و عمود۱۲۱۷ جمعاً ۱۰ محور ازجمله:
• محور سیستان و بلوچستان : استان‌های سیستان و بلوچستان ، کرمان ، خراسان جنوبی ،همدان
• محور شلمچه : استان‌های بوشهر ، هرمزگان ، کهکیلویه و بویراحمد
• محور چزابه : استان‌های اصفهان ، خوزستان ، یزد ،
• محور مهران : استان‌های ایلام ، گلستان ، خراسان شمالی ، سمنان ، گیلان ، آذربایجان غربی
• محور کربلا : استان‌های خراسان رضوی ، چهارمحال بختیاری
• محور نجف اشرف : استان‌های البرز ، قزوین
• محور کاظمین : استان مرکزی
• محور سامرا : استان‌های زنجان ، آذربایجان شرقی ، لرستان ، مازندران ،قم
• موکب ثقلین عمود ۱۲۱۷ : استان تهران
• موکب خسروی :کرمانشاه، فارس، اردبیل و کردستان
تعداد موکب‌های وابسته به سازمان یعنی مواکبی که از موقوفات یا امامزادگان هزینه می‌کنند ۴۸ موکب است که ۳۰موکب در مسیر زایرین داخل ، ۱۸ موکب هم داخل عراق هستند.
تعداد پذیرایی صبحانه و ناهار و شام روزانه ۱۲۴هزار و در طی ۱۰ تا ۱۵ روز و در سه وعده یک میلیون و ۷۲۴ هزار نفر پذیرایی خواهیم داشت. پذیرایی سبک روزانه ۲۴۸ هزار نفر چای و کلوچه و... در سه وعده کل ایام سه میلیون و ۴۴۸ هزار پذیرایی و همچنین ۵ میلیون و ۷۰۰هزار لیوان و بطری آب هدف‌گذاری و تهیه شده است.اسکان هر شب جمعاً۱۵ هزار و درمجموع ۲۰۳هزار و ۵۰۰ نفر خواهیم داشت.
فعالیت‌های فرهنگی مانند برپایی ۲۰ خیمه معرفت هم در دستور کار ماست که در آن پاسخگویی به سؤالات شرعی، تبلیغ چندرسانه‌ای برنامه‌های ویژه کودک و نوجوان برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار