کد خبر : 195554

تاریخ درج خبر : یک شنبه 3 خرداد 1394
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان خراسان شمالي
• به مناسبت سوم خرداد روز آزاد سازی خرمشهر
... و اين سان دوباره برگشتيم و تحقق يافت آنچه عهد و پيمان بستيم
اشك از ديدگان همه جاري است، غم درچهره‌ها موج مي‌زند، ديگر مردم مجبور بودند شهر را ترك كنند، كودكان بهانه پدر را مي‌گيرند و مادران قرآن به دست به دنبال بدرقه فرزندان غيورشان شهر را ترك مي‌كنند.

ماندن جايز نيست و اين تنها باري است كه مجبور به عقب نشيني بوديم و آن هم به خاطر اين كه ناموسمان به خطر نيافتد.

‪ ۴۰روز مقاومت ودر پي آن به شهادت رسيدن شمار زيادي از مردم بي‌دفاع در زير شديدترين حملات دشمن سرانجام در روز چهارم آبان‌ماه سال ‪ ۵۹مجبور به عقب نشيني شديم، شهر با همه‌ي اميدهايش به تصرف ناپاكان درآمد.

شهرغارت شد، چاه‌ها خشكيد، سبزه‌ها سوزانده و نخل‌ها سر بريده شدند.

آري خونين شهر! اين را بدان، "محمدجهان آرا"، بزرگ مرد تاريخ جنگ اين فرمانده سرافراز اسلام قبل از اين كه بشنود و ببيند كه چگونه تو را به دست آورديم از دستش داديم.

خونين شهر را همه‌به خاطر دارند، شهري كه گيسوان دختران و زنان به دست نامردان بريده شد و به عنوان نماد به ديوارهاي شهر نصب شد.

شهري كه رژيم بعث عراق يك مدرسه دخترانه را به اسارت برده و اعضاي خانواده را كنار ديوار حياط منازل به صف كردند و به گناه خرمشهري بودن به گلوله بستند.

اين همان شهري است كه بر گردن پدربزرگ و مادربزرگ هايش اين عزيزان دل ميهن، گردنبند نارنجك آويختند.

‪ ۵۷۸روز بعد! ساعت ‪ ۲۲روز اول خرداد ‪ ۶۱است عمليات محاصره دشمن توسط رزمندگان با رمز "يا علي ابن ابيطالب" در عمليات بيت‌المقدس آغاز شده و در گام نخست بچه‌هاي "يگان‌هاي فتح" دشمن را در پليس راه منهدم كردند.

اين اولين خبر درگيري است خبر ازچهارمين محور قرارگاه فتح به قرارگاه كربلا رسيد.

پل نو تصرف شد و پس از ‪ ۴۸ساعت مبارزه سنگين رزمندگان در روز سوم خرداد به مسجد جامع رسيدند.

در عمليات بيت‌المقدس ‪ ۸۰درصد نيروهاي هفت لشگر عراق نابود شدند و ‪۳۰ فروند هواپيماهاي آنان منهدم گشت ، ‪ ۱۰۵دستگاه تانك، ‪ ۵۶دستگاه خودرو و يك فروند بالگرد به غنيمت نيروهاي اسلامي درآمد.

در اين عمليات همچنين بيش از ‪ ۱۹هزار سرباز بعثي به اسارت رزمندگان درآمدند و تلفات سنگيني بر ماشين جنگي دشمن وارد آمد بطوري كه پس از اين حمله رژيم بعث بطور يك‌طرفه اعلام كرد، ظرف مدت ‪ ۱۰روز به مرزهاي بين‌المللي باز خواهد گشت.

لحظه شماري براي آزادي خونين شهر! قلب ميليون‌ها ايراني پر غرور اما خسته از جنگ در سينه مي‌تپد، ‪ ۴۸ساعت تلاش رزمندگان سر افراز كشور در حال نتيجه دادن است.

آري مقايسه فرماندهان اسلام در برابر فرماندهان بعثي چه عبث است همه مي‌دانيم كه چگونه آنان از وجود خود گذشته و براي شهادت آماده بودند.

صبح روز سوم خرداد سال ‪ ۶۱است اكنون صداي آشنايي از راديو به گوش مي رسد، "شنوندگان عزيز، توجه فرماييد"، "شنوندگان عزيز، توجه فرماييد"، "خرمشهر، شهر خون و قيام آزاد شد".

اين صدا بسان انفجار بزرگ نه در جاي جاي ايران بلكه جهان شنيده شد، آري خرمشهر پس از ‪ ۵۷۸روز اسارت خود به دست مزدوران بعثي به دست فرزندان امام آزاد شد.

و مردم به ياد آوردند ايثار پير و جوان اين مرز بوم را و زمزمه كردند كه " ممد نبودي ببيني، شهر آزاد گشته"، "خون يارانت پر ثمر گشته"، "آه و واويلا ...".

"اميدم گشته نااميد، به از هجر تو"، "ياران مي‌آيند اندر پي تو"، "آه و واويلا....".

‪ ۴۰۰نهال نو رسته را از دست داديم و اسطوره‌هاي ميادين ‪ ۴۵روز بي‌خواب مقاومت كردند اما با اين صداي معجزه‌آسا رزمندگان سلحشوربرتربت پاك خرمشهر بوسه زدند و وفاي به عهد كردند.

آري آنان اعلام كرده بودند كه‌اي خرمشهر! " دوباره برمي گرديم." نفس‌ها خسته، صداها خسته، پوتين‌هاي آغشته به خون از برادران رزمنده ولي هنوز نور خدايي در دل‌ها روشن است طنين فرياد "الله اكبر" طنين انداز است.

ميليون‌ها انسان در جاي جاي ميهن عزيز سجده‌شكر به‌جاي آوردند و "خرمشهر آزاد شد" و اين نويد آزادي كساني است كه دلاورانه جنگيدند و شهادت را عاشقانه پذيرا شدند.

امام شهيدان اعلام كرد، كه دست بسيجيان و رزمندگان را مي‌بوسم و بر اين بوسه افتخار مي‌كنم؟
در آن روز خرمشهر تنها به ساكنان آن تعلق نداشت بلكه متعلق به تمامي مردم ايران بود، زيرا خرمشهر مانند كودك گم شده‌اي بود كه به دامن مادرش بازگشته بود.

اي خونين شهر! چه جوانان، نوجوانان، سالمندان و كودكاني را در آغوش گرمت با خون دل نگاه داشتي و اسيران خاك را چه خوب بزرگ كردي و سر زنده، نگذاشتي به دست نامردان عراقي بيافتند.

آري صدام و صداميان تقاص تمامي خون‌هاي به ناحق ريخته شده را از شيره هاي جانشان پس دادند.

خونين شهر همه مي‌دانيم كه هدف بيگانگان از تهاجم به مردم اين كشور نه تنها سرقت اقتصاد و منابع مالي، بلكه تسلط فرهنگي و اشاعه اسارت و پوچي در بين ملت بوده است.

حماسه سوم خرداد تجلي رباني رهروان نور است اين روز، روز فتح ارزش ها است ارزشهايي كه براي تثبيت آن جان‌هاي معزز و معظمي نثار شد.

در اين ايام پرفتنه كه دشمنان قسم خورده اسلام و مسلمين از هرسو آماده هجمه بودند و بي‌شرمي را به حدي رساندند كه به شريف‌ترين و مقدس‌ترين مكان هاي مورد احترام همه مسلمانان تعدي و بي‌حرمتي مي‌كنند، رزمندگان سوگند ياد كردند كه هرگز از خط عشق به انقلاب اسلامي و صيانت از مرزهاي جغرافيايي و معنوي كشور اسلامي قدمي به عقب بر نداريم.

فتح خرمشهر با وجود استحكامات، تجهيزات، كمك‌هاي نظامي و اطلاعاتي جهانيان فقط با كمك و ياري " يد الهي " آزاد شد.